Kattaa / Sanatçı: Feyza Ercan

Eser: 3 Boyutlu Kaatı, Hat Lafza i Celal

Tablo Boyutları :53 cm x 78 cm

 

Eser, sanatçı tarafından yapılmış ve alıcısına teslim edilmiştir. Aynı ürünü ön sipariş vererek 58 / 62 gün içinde teslim alabilirsiniz. Siparişinizde not olarak istediğiniz fon rengini belirtmeniz durumunda farklı bir renk ile çalışma yapılabilir. Bu ve diğer eserlerimizden esinlenerek talepleriniz doğrultusunda özgün eserler tasarlanabilir.

 

 

KAATI'A NEDİR?

    Kat veya kaatı’a kelimesinin sözlükteki anlamı 'kesmektir'. Kaatı’a sanatı ise bir kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi veya şekli oyup Çıkartarak bir başka kağıt ya da deriye yapıştırmak suretiyle gerçekleştirilen bir Osmanlı süsleme sanatıdır. Bu şekilde yapılmış esere 'kaatıa' veya 'mukatta' sanatkarına 'kaatı' ve 'kattaa' denir. Kağıdı kesip oyarak meydana getirilen yazılara ise 'mukatta yazı' denir.

    Kat'ı sanatında kullanılan malzeme kağıttır ve yapıştırılmasında tamamen geleneksel bir yöntem olan nişasta ve su ile hazırlanan muhallebi kullanılır.

 

Feyza Ercan;

1976 Antakya doğumludur. 2001 Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Geleneksel Türk Elsanatları Öğretmenliği ve 1995 Ankara Üniversitesi S.M. Yüksekokulu Protez-Ortez bölümlerini bitirdi.

Kütahya Hisarbey (Saray) Camii çinileri üzerine, Lisans bitirme tezi verdi. Üniversite yıllarında Müzehhibe Muhsine Akbaş hocadan tezhip dersleri aldı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığında Geleneksel Çini Desenleri Kursu Eğitimcisi olarak ve özel bir okulda resim ve geleneksel sanatlar kulüp dersleri öğretmenliği yaptı.

Kaatı’a sanatı ile ilk tanışması, üniversite yıllarında hocası Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Özcan ile başladı. Uzun yıllar kaatı’a sanatı ile ilgili çalışmalar yaptı. Kaatı’a sanatında yeni bir yapıştırma tekniği geliştirdi. Günümüze kadar gelen kaatı'a çalışmalarında, eserler zemine düz olarak yapıştırılırken, üç boyutlu yeni bir yapıştırma tekniği buldu.

İki karma sergiye katıldı. Kaatı’a sanatında 99 tablo ile Esma’ül Hüsna kişisel sergisi için çalışmalarını halen sürdürmektedir. Sanatçı Evli ve iki çocuk annesidir.

3 Boyutlu Kaatı, Hat Lafza i Celal

2.983,00₺Fiyat